TRANSPORT PUBLICZNY W GMINIE RZECZENICA

16 lut, 2024 | Rzeczenica

Szesnaście kursów autobusowych realizuje w tym roku Gmina Rzeczenica. W wyniku dobrej współpracy z wojewodą pomorskim samorząd otrzymał kolejne finansowe wsparcie na utrzymanie linii autobusowych.

Finansowane przez Gminę Rzeczenica połączenia autobusowe świadczy PKS Bytów. Samorząd nie ma własnego taboru i zleca tę usługę podmiotom zewnętrznym. Co roku gmina zabiega też o dofinansowanie tej działalności. W tym roku wojewoda pomorski przyznał rzeczenickiemu samorządowi 150 tysięcy złotych wsparcia. Wystarcza to na organizację podstawowego transportu na terenie całej gminy. Obecnie autobusy kursują na odcinkach: Rzeczenica – Breńsk – Zalesie, Rzeczenica – Gwieździn – Olszanowo oraz Rzeczenica – Międzybórz – Brzezie – Pieniężnica. Na tych trasach autobusy PKS Bytów jeżdżą cztery razy dziennie.  

Dzięki temu dzieci mogą dojeżdżać do szkoły, ale i mieszkańcy mają dodatkowe kursy, aby można było przyjechać, załatwić sprawy urzędowe, wizytę u lekarza lub zwyczajnie zrobić sobie zakupy – mówi Marcin Szulc, Wójt Gminy Rzeczenica.

Dodatkowo działa linia autobusowa z Rzeczenicy przez Przechlewo do Chojnic. Umożliwia ona dojazd zarówno na zakupy, jak i do szpitala specjalistycznego. – W Chojnicach autobus zatrzymuje się w czterech punkach: jest to szpital, centrum miasta, dworzec autobusowy oraz Galeria Handlowa „Brama Pomorza” w Lipienicach. Jednorazowy bilet kosztuje 14 złotych – dodaje wójt. Od nowego roku na tej trasie autobus kursuje cztery razy dziennie.

Ponadto, na terenie Gminy Rzeczenica, transport organizowany jest także przez Przewozy Powiatowe. Są to kursy łączące Rzeczenicę z Człuchowem. Te linie są finansowane przez Powiat Człuchowski. Szczegółowy rozkład jazdy autobusów, których kursy są organizowane przez Gminę Rzeczenica jest dostępny na stronie internetowej www.rzeczenica.pl w zakładce „Dla mieszkańca”.

 

 

fot. pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content