Ponad 20 rodzin z powiatu człuchowskiego otrzyma w tym roku pomoc w ramach akcji „Szlachetna Paczka”. Żywność, odzież i sprzęt gospodarstwa domowego będą im dostarczone już na początku grudnia.

Szlachetna Paczka to akcja ogólnopolska. Wolontariusze najpierw szukają osób potrzebujących, rozeznają ich potrzeby, a potem namawiają darczyńców na to, aby zgodzili się nieść pomoc. W ten sposób przygotowywane są paczki zgodne z prawdziwymi potrzebami danych osób i rodzin.

„Ludzie są bardzo otwarci. Nigdy nie narzekaliśmy na brak wolontariuszy i darczyńców. To bardzo cieszy” – mówi Krzysztof Michałowski, lider rejonu Człuchów – Szlachetna Paczka. Wśród najważniejszych potrzeb są ubrania, żywność, środki czystości, a nawet opał na zimę. Zdarza się też sprzęt AGD i przybory kuchenne. W tym roku jedna z osób otrzyma nowy wózek inwalidzki. Inna dostanie opłacony talon na zabiegi rehabilitacyjne.

Do pomocy kwalifikowane są osoby, które faktycznie jej potrzebują. Są to najczęściej ludzie, którzy sami się nie upominają i nie użalają nad swoim losem. Skromność i dobroć są ich cechą. „Docieramy do prawdziwej biedy – tej ukrytej, która podejmuje walkę z trudnościami, a nie roszczeniowej i bez inicjatywy” – czytamy na stronie internetowej „Szlachetnej Paczki”.

Reakcje obdarowanych są zawsze bardzo podobne. „Najczęściej pojawiają się łzy szczęścia, gdy spełnia się marzenie danej rodziny” – opowiada Michałowski. W ubiegłym roku wśród takich osób była młoda kobieta poszukująca pracy, a mieszkająca z dala od miejscowości. Jej głównym problemem był kłopot z dojazdem. Darczyńca zasponsorował jej kurs prawa jazdy.

Przechlewscy wolontariusze Szlachetnej Paczki włączają się w akcję niesienia pomocy ubogim już po raz piąty. Powiatowy sztab działa w miejscowej remizie OSP.

fot. serwissamorzadowy.eu