SKARB CZŁUCHOWA – ZOBACZ GO Z BLISKA [GALERIA]

16 sie, 2017 | Człuchów

Znalezione pod koniec lipca w Człuchowie zabytkowe monety, już można oglądać. Wystawiono je w Muzeum Regionalnym na Zamku Krzyżackim w Człuchowie. Ekspozycja będzie czynna do 30 września, bo potem zabytki zostaną przekazane do specjalistycznej pracowni, która zajmie się ich profesjonalną konserwacją.

Tymczasową wystawę urządzono w miejscu, gdzie znajdują się także inne zabytki znalezione podczas ostatnich prac archeologicznych, prowadzonych w okolicach człuchowskiego zamku. Wykopane w lipcu srebrne monety pochodzą z XVII wieku. „Jest ich 18, z czego 17 to orty Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza i Jerzego Wilhelma. Jest także moneta o nominale 10 krajcarów Leopolda V” – mówi Krzysztofa Monikowska, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Człuchowie.

Znalezione monety nazywane są „Skarbem Człuchowa”. Miejscowa legenda głosi, że w okolicach zamku, może być ukrytych więcej takich niespodzianek. Są pozostałości najprawdopodobniej po trwającym 8 miesięcy oblężeniu człuchowskiej warowni, przez wojska szwedzkie.

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content