SIM – RUSZYŁA BUDOWA DOMU WIELORODZINNEGO W CZŁUCHOWIE

26 sty, 2024 | Człuchów

Rozpoczęła się budowa bloku komunalnego w Człuchowie, realizowanego w ramach programu Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Obiekt powstaje przy alei Lawendowej. Wczoraj (25.01) na placu budowy oficjalnie wbito pierwszą łopatę.

Program, według którego powstają nowe mieszkania, jest szansą na niedrogie lokum. Skorzystają z niego przede wszystkim mieszkańcy Człuchowa. – Szczególnie dotyczy to młodych małżeństw z dziećmi, którzy by chcieli funkcjonować, pracować na terenie naszego miasta, a nie mają zdolności kredytowej, nie mają odłożonych środków, aby pozyskać mieszkanie od dewelopera lub na rynku wtórnym. W związku z tym mieszkania w ramach SIM są idealnym rozwiązaniem dla naszych mieszkańców, którzy chcą zostać w Człuchowie i pracować na rzecz naszego miasta – mówi Ryszard Szybajło, burmistrz Człuchowa.

Cały obiekt ma być gotowy najpóźniej do wiosny przyszłego roku. – Będzie to budynek wielorodzinny, niepodpiwniczony z dachem płaskim. Wewnątrz będzie 28 mieszkań plus dla każdego komórka lokatorska, plus miejsce postojowe na parkingu zewnętrznym. Średnio powierzchnia mieszkania wychodzi około 40 metrów kwadratowych. Cała inwestycja to koszt około 9,5 miliona. Wszystko będzie zrealizowane do kwietnia 2025 – mówi Włodzimierz Kukowski, kierownik budowy (B&W Usługi Ogólnobudowlane).

Zastosowanie najnowszych technologii wpłynie na niskie koszty użytkowania budynku. To z pewnością przełoży się na wysokość czynszu – zapewnia Karol Kardasiński, prezes SIM KZN Pomorze. – Obiekt będzie budowany w technologii prefabrykowanej, a więc w technologii, która jest przyszłością, która już w Polsce zaczyna funkcjonować. Spełniamy wszelkie standardy wymagań KPO, wymagań środowiskowych, a więc budynek użyteczny nie tylko dla mieszkańców, ale też przyjazny dla środowiska i będzie to w przyszłości rzutować na jeszcze niższy czynsz dla mieszkańców, którzy będą z tej technologii mogli skorzystać. Z technologii paneli słonecznych, z energii słonecznej, a także z pomp ciepła, które znacząco obniżają koszty ogrzewania tego budynku – dodaje prezes.

Inwestycja jest w znacznej części finansowania z budżetu państwa. Część środków na pokrycie kosztów budowy stanowić będzie preferencyjny kredyt zaciągnięty przez SIM KZN Pomorze, spółkę realizującą zadanie. Miasto Człuchów nie dokłada do tej inwestycji żadnych własnych pieniędzy. Jego wkładem są pozyskane dofinansowania oraz grunt, na którym obiekt powstaje.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content