ŚCIEŻKA TURYSTYCZNA PRZY JEZIORZE RYCHNOWSKIM – RUSZAJĄ PRACE

2 cze, 2023 | Człuchów

Najpierw będzie precyzyjne wytyczenie przebiegu trasy, a już po wakacjach ruszą roboty budowlane. W Człuchowie rozpoczęły się prace związane z utworzeniem ścieżki spacerowej wokół Jeziora Rychnowskiego.

Powstająca trasa będzie traktem pieszo – rowerowym. Nie będzie to klasyczna ścieżka rowerowa. Jej twórcy chcą bazować przede wszystkim na tym co już jest. Wykorzystane zatem będą istniejące trakty gruntowe. Tylko na niektórych odcinkach mają być one utwardzane podbudową betonową. Jednak aby zacząć prace, trzeba w terenie przyjrzeć się dokładnie, którędy bezpiecznie taka ścieżka może być poprowadzona.

Omawiamy przebieg trasy, oglądamy miejsca największej bioróżnorodności, która się tutaj znajduje w związku z Jeziorem Rychnowskim i z siedliskami, które do jeziora przylegają. Rozmawiamy też o potencjalnych miejscach widokowych, o miejscach ustawienia tablic edukacyjnych, ponieważ ten trakt ma mieć także walor szkoleniowy – mówił podczas spotkania w terenie Sławomir Kmiecik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Człuchów.

Pierwsze prace ruszą już od września. Nie będą to roboty mocno inwazyjne. Wykonawcy traktu skupią się bardziej na równaniu istniejących szlaków. W tej chwili tych robót nie można przeprowadzić, ponieważ trwa jeszcze okres lęgowy ptaków.

Nowa ścieżka poprawi także atrakcyjność turystyczną Człuchowa. Będzie ona wiodła między innymi szlakami dotąd nieznanymi mieszkańcom miasta.

Cieszę się, że posiadane przez nas dobra naturalne, jakimi są lasy i jeziora zostaną jeszcze bardziej przybliżone mieszkańcom i turystom, którzy będą mogli uprawiać tutaj różnego rodzaju sporty. To pozwoli na utrzymanie dobrej sprawności fizycznej, ale odsłoni też tą bioróżnorodność, to bogactwo przyrody, które nas otacza – mówi Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa.

Cała ścieżka pieszo-rowerowa wokół Jeziora Rychnowskiego ma mieć długość około siedmiu kilometrów. Zbudują ją wspólnie: Nadleśnictwo Człuchów, Miasto Człuchów oraz Gmina Człuchów. Część funduszy na realizację tego zadania ma pochodzić także z dofinansowań zewnętrznych.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

Wytyczenie ścieżki nad Jeziorem Rychnowskim

Wytyczenie ścieżki nad Jeziorem Rychnowskim

Wytyczenie ścieżki nad Jeziorem Rychnowskim

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content