SĄ PIENIĄDZE NA RENOWACJĘ CZŁUCHOWSKICH ZABYTKÓW

19 lip, 2023 | Człuchów

Ponad milion złotych dofinansowania na renowację zabytków otrzymało Miasto Człuchów. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Pierwszym zadaniem na które Człuchów otrzymał dofinansowanie jest renowacja krypty znajdującej się w podziemiach kościoła świętego Jakuba. W ramach prac przewidziano konserwację techniczną i zabiegi estetyczne, które mają przywrócić temu pomieszczeniu dawną funkcję – krypty rodziny Wejherów. Otrzymane wsparcie to 370 tysięcy złotych.

Kolejne 200 tysięcy złotych, Miasto Człuchów otrzymało na renowację starego cmentarza. – W ramach tego zadania planowane jest utworzenie nowej alejki prowadzącej wzdłuż całej nekropolii, czyli od ulicy Średniej do ulicy Szczecińskiej. Będzie też remont ogrodzenia i nowe oświetlenie – mówi Tomasz Kowalczyk, wiceburmistrz Człuchowa.

Konserwacja i zabezpieczenie elementów dziedzińca na Zamku Krzyżackim w Człuchowie, to trzecie zadanie, na które przyznano miastu 500 tysięcy dofinansowania. Pieniądze będą przeznaczone na zabezpieczenie reliktów krużganków oraz wyeksponowanie nowo odkrytej studni. Zabezpieczona będzie też ceglana posadzka znajdująca się na zamkowym dziedzińcu. 

Prace budowlane ruszą jeszcze w tym roku. Jest szansa, że niektóre z nich uda się zrealizować przed zimą. Otrzymane dofinansowania stanowią aż 98 procent wartości inwestycji. Wkład własny do wszystkich trzech zadań łącznie, wyniesie niewiele ponad 20 tysięcy złotych.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

Zabytkowy cmentarz w Człuchowie

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content