SĄ PIENIĄDZE NA RATOWANIE ZABYTKÓW W GMINIE RZECZENICA

31 lip, 2023 | Rzeczenica

Ponad milion złotych na renowację zabytkowych kościołów otrzymała Gmina Rzeczenica. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pozyskane fundusze wystarczą na przeprowadzenie prace renowacyjnych, w aż pięciu świątyniach na terenie gminy.

W większości roboty będą polegały za zabezpieczaniu substancji zabytkowej. W kilku przypadkach jednak, konieczne będą też jej remonty. – Będziemy prowadzić konserwację stropu kościoła św. Wawrzyńca Męczennika w Brzeziu. Będziemy również chcieli zrobić remont dachu tego samego kościoła. Jeżeli chodzi o Gwieździn, to tam przymierzamy się do przeprowadzenia remontu kościoła polegającego na fumigacji całego obiektu. W kościele w Olszanowie zaplanowany jest remont wieży kościelnej. Jeżeli chodzi o Międzybórz, tam przeprowadzona będzie konserwacja wieży kościoła, natomiast w Pieniężnicy odrestaurowany będzie drewniany strop świątyni – mówi Marcin Szulc, Wójt Gminy Rzeczenica.

Jak dodaje dalej, renowacje stropów w Brzeziu i Pieniężnicy prowadzone będą etapami. Pozyskane w tym rozdaniu środki wystarczą na razie na przeprowadzenie pierwszego etapu prac. W przyszłości Gmina będzie zabiegała o kolejne środki na dokończenie robót restauratorskich. Prace remontowe będą prowadzone w latach 2024 i 2025. W tym roku opracowane zostaną natomiast dokumentacje techniczne. Pozyskane przez gminę dofinansowanie stanowi aż 98 procent wartości inwestycji. Samorząd z własnych środków, do tych zadań będzie musiał dołożyć niewiele ponad 20 tysięcy złotych.

 

 

fot. UG w Rzeczenica (polichromia stropu kościoła w Brzeziu)

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content