REKORDOWE ZAINTERESOWANIE VIII TURNUSEM DZSW

28 lis, 2023 | Region

9 grudnia dobiegnie końca ostatni w tym roku VIII turnus szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, który cieszył się rekordowym zainteresowaniem wśród społeczeństwa.

Ilość ochotników przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Już w październiku nie było wolnych miejsc na szkolenie podstawowe realizowane w m. grudniu. Każdego dnia wpływało po kilka wniosków do służby, a najbliższy termin, na który mogliśmy powołać ochotników to styczeń / luty.  Dzięki wieloletniej i dobrej współpracy z dowódcami jednostek wojskowych a także z Ośrodkiem Zamiejscowym w Gdańsku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, udało się zwiększyć ilość wolnych stanowisk w ostatnim – VIII turnusie realizowanym w miesiącu grudniu. W porównaniu do 2022 r. nastąpił zaskakująco duży wzrost zgłaszających się kandydatów do DZSW bo aż o 154 %. Wyraźny wzrost widoczny jest również w naborze do pozostałych rodzajach służby wojskowej – mówi pełniący obowiązku Szefa WCR mjr Andrzej GEJDA.

Ponad 8200 ochotników przekroczyło bramy 84 jednostek wojskowych w całym kraju. To pokazuje, jak duże jest zainteresowanie zawodem żołnierza.

 Na kolejne szkolenia zapraszamy już w styczniu 2024 r.

I turnus: 15.01.2024 r. – 10.02.2024 r.

W 2024 r. wojsko zorganizuje aż jedenaście turnusów Dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym dwa dla absolwentów klas wojskowych, którzy biorą udział w edukacyjnych programach Ministerstwa Obrony Narodowej.

DZSW została wprowadzona w wojsku w kwietniu ubiegłego roku. Polega ona na odbywaniu czynnej służby wojskowej tj. 27 dniowego szkolenia podstawowego oraz szkolenia specjalistycznego trwającego do 11 miesięcy. Żołnierz, który odbył DZSW ma pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia
w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska, co w bieżącym roku skutkowało zaskakująco dużą ilość ochotników z terenu powiatu bytowskiego, człuchowskiego i chojnickiego, a także w całej Polsce.

 

tekst. WCR w Człuchowie

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content