POLSKI ŁAD „ZABYTKI” – SĄ FUNDUSZE DLA RZECZENICY

28 lis, 2023 | Rzeczenica

Wszystkie kościoły na terenie gminy Rzeczenica będą remontowane. Samorząd pozyskał na ten cel 1,4 mln złotych rządowego dofinansowania. Wsparcie z budżetu państwa otrzymały wszystkie złożone wnioski.

Gmina Rzeczenica zabiegała o pieniądze na przeprowadzenie prac konserwacyjnych w kościołach w Olszanowie, Gwieździnie, Pieniężnicy, Brzeziu i Międzyborzu. Do tego dochodzi renowacja zabytków znajdujących się wewnątrz kościoła w Rzeczenicy. Wszystkie wnioski otrzymały wsparcie finansowe. Dzięki tym funduszom już od wiosny będziemy mogli rozpoczynać prace remontowe – mówi Marcin Szulc, Wójt Gminy Rzeczenica. – Będzie to remont wieży kościoła w Olszanowie, zabezpieczenie całego kościoła w Gwieździnie, polegające na jego fumigacji, renowacja stropu w Pieniężnicy, naprawa wieży kościoła w Międzyborzu i kościół w Brzeziu, w którym naprawiany będzie najpierw dach, a później przeprowadzona zostanie renowacja stropu – wylicza wójt. Dodatkowo pieniądze przyznano także na renowacje czternastu stacji drogi krzyżowej znajdującej się w kościele w Rzeczenicy. Odrestaurowane będą także dwa zabytkowe obrazy z tej świątyni – mowa o „Pokłonie Trzech Króli” i „Świętym Mikołaju”. – Cieszymy się wszyscy, że wszystkie kościoły na terenie Gminy Rzeczenica pozyskały dofinansowanie i żaden nie zostanie pominięty – dodaje Szulc.

Warto podkreślić, że w przypadku tego programu wysokość dofinansowania stanowi aż 98 procent wartości inwestycji. Gmina Rzeczenicy dołoży z własnego budżetu zaledwie 2 procent, czyli około 28 tysięcy złotych.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

Kościół w Gwieździnie

Kościół w Międzyborzu

Kościół w Olszanowie

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content