21 złotych za odbiór odpadów komunalnych, od nowego roku płacić będą mieszkańcy Człuchowa. Taką stawkę ustaliła Rada Miejska. W mieście tak zwana opłata śmieciowa naliczana jest od osoby.

Nowością w przepisach dotyczących odbioru odpadów jest to, że teraz wszystkie śmieci trzeba będzie obligatoryjnie segregować. Mieszkańcy, którzy tego nie zrobią, mogą być obciążeni opłatą dodatkową w wysokości trzykrotności stawki podstawowej. Dotychczas w Człuchowie osoby segregujące odpady płaciły 17 złotych miesięcznie. Niesegregujący płacili z kolei 21 złotych. Teraz wszyscy będą płacili 21 złotych. Podwyżka jest konieczna, ponieważ z roku na rok rosną koszty związane z odbiorem śmieci.

– Robimy wszystko, aby ta podwyżka nie była drastyczna, ale wzrost opłaty środowiskowej, w porównaniu do 2017 roku, to prawie 300 procent podwyżki. Plus koszty związane z opłacaniem pracowników, podwyżka cen energii… – tłumaczy Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa.

Śmieci w Człuchowie wywożone są raz w tygodniu. Trafiają one do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze koło Chojnic.

fot.serwissamorzadowy.eu