NOWOŚCI W CZŁUCHOWSKIM MUZEUM [GALERIA]

7 cze, 2022 | Człuchów

Siedemnasto, osiemnasto i dziewiętnastowieczne militaria wzbogaciły kolekcję człuchowskiego Muzeum Regionalnego. Najnowsze nabytki można już oglądać na wystawie stałej „Z dziejów miasta i regionu”, znajdującej się na najniższej kondygnacji człuchowskiego zamku. W zbiorach znajduje się między innymi unikatowa broń palna.

– Jednym z najciekawszych obiektów w tej kategorii jest pistolet kapiszonowy z ok. 1830 r. z lufą wykonaną w pracowni Johanna Jakuba Kuchenreutera, przedstawiciela pochodzącej z Bawarii znanej i cenionej w całej Europie rodziny rusznikarzy oraz pistolet skałkowy z końca XVII w. z lufą wykonaną w pracowni Lazarino Cominazzo, włoskiego rusznikarza, którego wyroby były znane także w całej Europie – mówi Krzysztofa Monikowska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Człuchowie. Wśród innych ciekawostek jest na przykład para pistoletów podróżnych z połowy XIX w. oraz zabytkowe muszkiety, pałasze i prochownice. Na ekspozycji można obejrzeć też unikatową zbroję chłopięcą.

Wszystkie eksponaty są już dostępne dla zwiedzających. Można je oglądać w godzinach pracy muzeum. W okresie letnim człuchowska placówka jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 18.00. Dodatkowo we wtorki zwiedzanie wystaw stałych jest bezpłatne.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content