NOWE ZNALEZISKA NA ZAMKU W CZŁUCHOWIE

24 sie, 2017 | Człuchów

Kolejne zabytkowe monety, topór bojowy, sygnet i …średniowieczny system centralnego ogrzewania – to kolejne znaleziska na jakie natknęli się archeologowie na Zamku Krzyżackim w Człuchowie. Na terenie przed warownią zakończył się kolejny sezon badań. Według naukowców, był on wyjątkowo udany.

Badania archeologiczne wokół człuchowskiego zamku prowadzone są od kilku lat. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego próbują ustalić jakie było faktyczne położenie budynków towarzyszących warowni. To co obecnie mogą oglądać turyści, to zaledwie fragment tego co pozostało po zamku, uznawanym kiedyś za drugi po Malborku. Ruiny pozostałych obiektów są zasypane gdzieś w okolicach. Kilkadziesiąt metrów od warowni natknięto się na przykład na siedemnastowieczną wieżę – mówi Maciej Kurdwanowski, archeolog prowadzący badania.

„W XVII i XVIII wieku pełniła ona funkcję wieży więziennej. Jednak wcześniej musiała pełnić funkcję ewidentnie mieszkalną, gdyż na kondygnacji piwnicznej odnaleźliśmy piec hipokaustyczny. Jest to tłumacząc w dużym uproszeniu, zabytkowy odpowiednik dzisiejszego ogrzewania centralnego i podłogowego” – wyjaśnia Kurdwanowski

W ruinach nowo odkrytych obiektów zamkowych natrafiono także na wiele pozostałości po dawnych mieszkańcach. Do znalezionego w lipcu zbioru monet, teraz dołączył także średniowieczny topór bojowy, sygnet, fragment fajki oraz przedmioty codziennego użytku. Wszystkie te znaleziska po zakonserwowaniu, będzie można oglądać na muzealnych wystawach Zamku Krzyżackiego w Człuchowie. Odkryta wieża zostanie odpowiednio zasypana. Zabezpieczy ją to przed warunkami atmosferycznymi, a w przyszłości pozwoli na szybkie jej wyeksponowanie.

 

 

fot: serwissamorzadowy.eu

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content