NOWE NABYTKI KARTOGRAFICZNE CZŁUCHOWSKIEGO MUZEUM

11 kwi, 2023 | Człuchów

Człuchów zapisany jako Slhochan, bądź Człuchów sąsiadujący… z Tucholą. Takie mapy można obejrzeć na kolejnej wystawie prezentowanej przez Muzeum Regionalne w Człuchowie. Zbiór przedstawia najnowsze i najciekawsze nabytki kartograficzne placówki. Najstarsza z map, na której zaznaczono już Człuchów, pochodzi z roku 1595 roku. Wykonali ją weneccy kartografowie.

Takich ciekawostek jest dużo więcej – zapewnia Ilona Dziewiałtowska – Gintowt, pełniąca obowiązki Dyrektora Muzeum Regionalnego w Człuchowie. – Na wystawie prezentujemy łącznie 35 map. Są one dość mocno zróżnicowane pod względem chronologicznym, tematycznym i terytorialnym, ale wszystkie łączy jedno miasto, czyli na każdej z map odszukamy Człuchów – opowiada Dziewiałtowska – Gintowt. To pierwsza wystawa, na której prezentowane są wyłącznie mapy. Wcześniej niektóre z nich można było oglądać przy okazji innych wystaw, bądź to prezentujących militaria, bądź kolekcje kart pocztowych.

– Prezentujemy mapy od XVI do XX wieku. Warto zwrócić uwagę na pierwsze drzeworytowe mapy niewielkich rozmiarów, ale także współczesne, gdzie na przykład sieć kolejowa w latach trzydziestych jest już bardzo szczegółowo pokazana, tutaj na naszym terenie również – dodaje. Wszystkie mapy są własnością człuchowskiego muzeum. W większości zostały one nabyte na aukcjach. Niektóre to także dary od pasjonatów historii. Kolekcję można będzie oglądać do 11 czerwca.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

Wystawa nabytki kartograficzne Muzeum Regionalnego w Człuchowie

Wystawa nabytki kartograficzne Muzeum Regionalnego w Człuchowie

Wystawa nabytki kartograficzne Muzeum Regionalnego w Człuchowie

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content