NOWA STAWKA OPŁATY ZA ŚMIECI

8 gru, 2020 | Człuchów

25 złotych od mieszkańca – to nowa wysokość podstawowej opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów, która od nowego roku obowiązywać będzie w Człuchowie. Podobnie jak większość samorządów w regionie, tak i Miasto Człuchów musiało podwyższyć tę stawkę. Powodem są rosnące koszty odbioru i utylizacji śmieci.

Obecnie obowiązująca jeszcze stawka – to 21 złotych. Od 1 stycznia będzie o 4 złote drożej. Lokatorzy nieruchomości jednorodzinnych, posiadający własny kompostownik, będą mogli liczyć na ulgę w wysokości 2 złotych. Osoby niesegregujące śmieci, będą obciążane opłatą w wysokości 50 złotych.

„Wzrost tych stawek jest podyktowany kosztami, które także rosną. Nie chcemy także obniżać standardów w zakresie odbioru odpadów” – mówi Dorota Lipska, kierownik referatu przestrzeni i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Człuchowie. Chodzi tu przede wszystkim o częstotliwość wywozu śmieci. Odpady zmieszane, w mieście są odbierane raz w tygodniu. Wpływy z tak zwanej opłaty śmieciowej muszą także rekompensować wydatki związane z ich transportem i utylizacją. Samorząd nie powinien na tym ani zarabiać, ani do tego dokładać.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content