NAJSTARSZA PISANKA W POLSCE

18 kwi, 2017 | Człuchów

Najstarsza w Polsce w pisanka znajduje się… w Człuchowie. Muzeum Regionalne z siedzibą na Zamku Krzyżackim, ma w swoich zbiorach – zdobione ponad 1000-letnie jajko. Pochodzi ono z Rusi Kijowskiej i wcale nie było wcześniej związane z tradycjami wielkanocnymi.

Człuchowska pisanka wykonana jest z gliny. Powstała ona w czasach gdy nie było jeszcze koszyczków wielkanocnych, a Polska ledwie przyjęła chrzest. „Był to najprawdopodobniej albo amulet, albo zabawka dla dziecka” – mówi Krzysztofa Monikowska, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Człuchowie.

„Jajo u Słowian było amuletem przeciwko czarom. Często wykorzystywano je w obrzędach wiosennych. Nasza pisanka mogła być też grzechotką dla dziecka, ponieważ do jej glinianego wnętrza,  często wkładano niewielki kamyk” – dodaje Monikowska

Najstarsze na świecie gliniane pisanki powstały 4 tysiące lat przed naszą erą w południowej Mezopotamii. Pisanki z jaj kurzych mają dużo mniejszą trwałość. Najstarsze, zachowane do dziś, można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Mają one nieco ponad 40 lat.

 

 

fot: serwissamorzadowy.eu

Czytaj cały artykuł
Skip to content