MYŚLĄC O RODZINIE… – PODSUMOWANIE PROJEKTU W RZECZENICY [GALERIA]

20 lut, 2023 | Rzeczenica

Ponad 200 osób z terenu gminy Rzeczenica i Czarne, skorzystało z ofert przygotowanych w ramach projektu „Myśląc o rodzinie w gminie Czarne i Rzeczenica”. Właśnie zakończyła się jego realizacja. Nie oznacza to jednak, że wszystkie inicjatywy w nim zapoczątkowane – wygasną.

Projekt „Myśląc o rodzinie w gminie Czarne i Rzeczenica”, był realizowany przez dwa lata. Jego łączna wartość to ponad 4,4 mln zł, przy czym 3 752 285 zł to dofinansowanie z UE, 441 445 zł to środki budżetu państwa, a 220 722 zł to wkład samorządów Czarnego i Rzeczenicy. Dzięki tym pieniądzom możliwa była organizacja aż kilkudziesięciu różnego rodzaju inicjatyw. Wśród nich było między innymi uruchomienie Klubów Seniora. W gminie Rzeczenica takie organizacje powstały w Rzeczenicy, Pieniężnicy, Brzeziu i Gwieździnie.

– Dzięki temu nasi seniorzy mogli się systematycznie spotykać. Poza spotkaniami uczestnicy klubów brali też udział w różnych warsztatach, spotkaniach tematycznych, spotkaniach ze specjalistami, jak również w wyjazdach integracyjnych i zabawach – mówi Monika Strzelecka, kierownik Klubu Seniora. Pomysł na organizację klubów okazał się strzałem w dziesiątkę, bo zainteresowanie uczestnictwem przerosło najśmielsze oczekiwania. Nic dziwnego, skoro oferta była wyjątkowo ciekawa.

– Mieliśmy spotkania z psychologiem, kardiologiem, dietetykiem, internistą, ale też zorganizowaliśmy kilka fajnych wyjazdów. Byliśmy w Gdyni, w Kołobrzegu, w Bydgoszczy, zwiedziliśmy kilka fajnych miejsc. Dzięki temu nasi uczestnicy integrowali się nie tylko w zakresie swoich klubów, ale też w zakresie wszystkich klubów w naszych gminach. Dzisiaj wszyscy dobrze się znają, dzwonią do siebie, spotykają i wciąż utrzymują koleżeńskie relacje – dodaje Strzelecka. 

Zakończenie projektu nie wiąże się natomiast z zamknięciem Klubów Seniora.

– Dalej będziemy tworzyć takie możliwości, żeby wpierać naszych seniorów, naszych mieszkańców, bo wiemy, że jest to im potrzebne. Oni nam o tym mówią. Nie ma spotkania, żeby nie było pytania o to co dalej? Zapewniam, że kluby będą nadal istniały, może w mniejszym zakresie, przynajmniej na razie, ale nie planujemy ich zamykania – zapewnia kierowniczka.

Innym z trwałych efektów programu było przygotowanie i wyposażenie pomieszczeń do prowadzenia działalności w klubach. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował natomiast opiekę wytchnieniową dla pięciorga mieszkańców gminy Rzeczenica. W Czarnem w placówce wsparcia dziennego, pomoc zorganizowano również dla dzieci.

Projekt „Myśląc o rodzinie w gminie Czarne i Rzeczenica” realizowany był wspólnie przez Gminę Czarne, Gminę Rzeczenica, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeczenicy, Spółdzielnię Socjalną „Klemens” z Rzeczenicy, Stowarzyszenie „Z otwartym sercem” z Czarnego i Stowarzyszeniem Inspiracja z Czarnego.

 

 

fot. UG Rzeczenica

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content