Niezwykłe pamiątki po człuchowskim pilocie RAFu można oglądać w Muzeum Regionalnym. Czynna jest tam wystawa poświęcona Janowi Mikszo – lotnikowi, który walczył w Bitwie o Anglię.

Otwarcie wystawy było także okazją do promocji książki, będącej opowieścią o bohaterskim pilocie.

Jan Mikszo urodził się 10.09.1909r. w Wilnie. Po ukończeniu szkoleń lotniczych i nabyciu doświadczenia był jednym z pierwszych instruktorów w nowo tworzącej się wówczas Szkole Orląt w Dęblinie. W czasie II Wojny Światowej przez Rumunię i Francję dotarł do Anglii, gdzie jako pilot służył w dywizjonach 305 i 307. Po wojnie związał się on z Człuchowem. Pozostał tam aż do śmierci.

Pamiątki po lotniku przez lata skrzętnie przechowywała jego żona. Dzisiaj syn – Krzysztof, chętnie opowiada o ojcu. Losami człuchowskiego lotnika zainteresował się też Grzegorz Janowczyk. Jest on autorem książki zatytułowanej: „Lotnik – Śladami sierżanta Jana Mikszy”.

Wystawę pamiątek po pilocie Janie Mikszo można będzie oglądać w muzeum do końca marca. Książka jest do nabycia w sklepie muzealnym oraz w Urzędzie Miejskim w Człuchowie.

Promocja książki i otwarcie wystawy połączone były także z podsumowaniem cyklu miejskich uroczystości związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji osobom zaangażowanym w organizację wydarzeń wręczono oficjalne podziękowania od władz miasta. W finale gali przed publicznością wystąpił człuchowski chór Angel Piano z koncertem kolęd.

W materiale dźwiękowym – rozmowa z Krzysztofem Miksza, synem pilota Jana Mikszo.

fot: serwissamorzadowy.eu