LIKWIDACJA AZBESTU W GMINIE RZECZENICA

20 mar, 2023 | Rzeczenica

Kolejne prawie 32 tony azbestu znikną w tym roku w terenu gminy Rzeczenica. Na przeprowadzenie operacji likwidowania tej rakotwórczej substancji, samorząd otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Niebezpieczny azbest zalega najczęściej na dachach starych budynków gospodarczych. Sporo jest też przypadków, gdy stanowi on poszycie obiektów mieszkalnych. Obecnie azbest nie jest już używany w budownictwie, bo jak wykazały badania, jest on substancją silnie rakotwórczą. Aktualnie na terenie gminy Rzeczenica wciąż zalega 491 ton wyrobów zawierających azbest.

– Mimo systematycznego usuwania azbestu, na terenie naszej gminy jest jeszcze dużo tego typu odpadów. Tymczasem termin do którego musimy całkowicie pozbyć się azbestu, mowa tu o roku 2032, zbliża się nieubłaganie. Przy okazji apeluję do mieszkańców zainteresowanych otrzymaniem dotacji na usunięcie azbestu ze swoich posesji, aby zgłaszali się do urzędu – mówi Marcin Szulc, Wójt Gminy Rzeczenica.

Pomoc w likwidacji azbestu oferuje gmina. Oprócz przyznania dotacji, zorganizuje ona także specjalistyczną firmę, która zdemontuje, wywiezie i zutylizuje surowiec. Wszyscy zainteresowani powinni zgłosić się do miejscowego Urzędu Gminy. W tym roku w Rzeczenicy z tej oferty skorzystało 14 właścicieli nieruchomości. Ważne jest, aby nie demontować pokryć azbestowych na własną rękę. 

 

 

fot. pixabay.com

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content