KIRASJERZY NA ZAMKU [GALERIA]

7 sie, 2021 | Człuchów

Pancerze ochronne, nakrycia głowy i broń białą stosowaną przez kirasjerów – można oglądać w Muzeum Regionalnym w Człuchowie. Czynna jest tam wystawa czasowa „Kirasjerzy, kirasjerzy”.

Na ekspozycji prezentowanych jest kilkadziesiąt eksponatów. Wszystkie one pochodzą z prywatnych zbiorów Tomasza Skowronka, a także z Muzeum Okręgowego w Pile i Muzeum Regionalnego w Szczecinku.

Kirasjerzy to dawni żołnierze odziani w charakterystyczne zbroje. Służyli oni m.in. w armii francuskiej, pruskiej, angielskiej, szwedzkiej, rosyjskiej, a nawet egipskiej.

– Swoją świetność kirasjerzy przeżywali na przełomie XVIII i XIX wieku, choć kawaleria ta powstała już w połowie XVI wieku.  Na naszej ekspozycji prezentujemy obiekty głównie z XIX wieku. Prezentujemy tutaj bardzo charakterystyczne pancerze dla kirasjerów – kirysy, a także nakrycie głowy zakończone grzebieniem wykonanym z włosia końskiego – mówi Krzysztofa Monikowska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Człuchowie. Ponadto na wystawie można oglądać pałasze, czyli broń białą stosowaną przez kirasjerów. Eskpozycja będzie czynna do końca września.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content