JUBILEUSZ CZŁUCHOWSKIEJ BIBLIOTEKI [GALERIA]

21 lis, 2016 | Człuchów

Miejska Biblioteka Publiczna w Człuchowie ma już 70 lat. Z tej okazji jubilatka otrzymała mnóstwo kwiatów, prezentów, a także wyróżnienie państwowe. Uroczystości urodzinowe, odbyły się w Człuchowie.

Człuchowska biblioteka powstała dokładnie 19 listopada 1946r. Jej pierwszą siedzibą był budynek Inspektoratu Oświaty na ul. Słowackiego, a drugą budynek Muzeum na ul. Wojska Polskiego. Obecnie biblioteka ma swoją siedzibę na ulicy Szczecińskiej. Gdy placówka rozpoczynała swoją działalność miała w swoich księgozbiorach 477 pozycji, pozyskanych od mieszkańców. Na przestrzeni lat biblioteka się nie zmieniła. Szersza jest natomiast jej rola – mówi obecna dyrektor człuchowskiej placówki, Maria Dąbrowska. „W bibliotece organizowane są na przykład szkolenia komputerowe, wystawy lokalnych twórców, spotkania autorskie, prelekcje, a nawet koncerty” – mówi dyrektor.

Obecnie bibliotekę odwiedza mniej więcej tyle samo czytelników, co w latach 60tych. Z tą jednak różnicą, że wtedy do biblioteki chodziło się po to by książki czytać, a dzisiaj się je wypożycza. Czytelników i wypożyczających jest za to teraz mniej niż w latach 80tych. To z kolei skutek ówczesnego kryzysu rynku wydawniczego. „W latach 80tych książka była towarem deficytowym i jedyną możliwość dotarcia do ciekawych pozycji, dawały właśnie biblioteki. Stąd odwiedzały nas wówczas tłumy” – mówi Maria Dąbrowska.

Uroczystość jubileuszu człuchowskiej biblioteki zgromadziła kilkudziesięciu gości. Wśród nich byli bibliotekarze z całego regionu, emerytowani pracownicy placówki, regionaliści oraz władze samorządowe. Przedstawiono także rys historyczny. Podczas uroczystości na ręce dyrektor Marii Dąbrowskiej, wręczono odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Miejskiej Bibliotece Publicznej przyznał ją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotr Gliński.

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content