IZBA HERALDYKI POWSTANIE W RZECZENICY

7 kw., 2021 | Region

Ponad cztery tysiące pinów, proporców, flag i pieczęci miejskich z całego świata, niebawem będzie można oglądać w salach domu kultury w Rzeczenicy koło Człuchowa. Powstaje tam izba heraldyki. Jej twórcą jest kolekcjoner a zarazem dyrektor placówki – Piotr Furtak.

Wszystkie eksponaty są jego własnością. Przez lata zgromadził on największą w Polsce kolekcję symboli heraldycznych. Jest tego tak dużo, że nie mieszczą się już w domu, stąd pomysł, aby wyeksponować wszystko w salach domu kultury. A jest co oglądać – mówi kolekcjoner.

– Herby są głównie z Polski, ale nie tylko. Mam około 360 symboli z Niemiec. Kilkanaście procent z Norwegii, Szwecji, ale trafiają się też takie perełki jak na przykład herb Reykjaviku, czy herb Sydney, czy też pieczęci ze Stanów Zjednoczonych, bo tam częściej posługują się pieczęciami. Mam takie między innymi z Honolulu i San Francisco – dodaje Furtak.

Gdy ograniczenia sanitarne na to pozwolą, cała kolekcja zostanie udostępniona dla zwiedzających w formie wystawy stałej. Izba heraldyki będzie nową atrakcją turystyczną Rzeczenicy. Będzie ją można oglądać za darmo.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content