INWESTYCYJNE PODSUMOWANIE ROKU

12 sty, 2022 | Człuchów

Ponad 18 milionów złotych na inwestycje wydał w roku 2021 samorząd Miasta Człuchowa. To kolejny rekord w nakładach majątkowych tej gminy. Warto przypomnieć, że ubiegłoroczny budżet miasta oscylował w okolicach 60 milionów złotych. Oznacza to, że na inwestycje Człuchów przeznaczył prawie co trzecią złotówkę.

Przy rosnących nakładach inwestycyjnych zadłużenie miasta nie rośnie – zapewnia Tomasz Kowalczyk, wiceburmistrz Człuchowa.

– Dzieje się tak dlatego, że nie zaciągamy kolejnych kredytów, tylko racjonalnie gospodarujemy budżetem. Kredyty, które już mamy są nadpłacane. Na inwestycje miejskie pozyskujemy natomiast potężne pieniądze z zewnątrz. Chodzi tu zarówno o środki rządowe jak i unijne – dodaje Kowalczyk.

Przykładem takich inwestycji są zadania drogowe. W ubiegłym roku zakończono między innymi budowę ulic: Kościuszki, Racławickiej, Wyszyńskiego i Lawendowej. Rozpoczęto też budowę ulicy Bema. Na wszystkie te zadania Gmina Miejska Człuchów otrzymała wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości, 6,7 mln zł.

– Dzięki tej dotacji udało się gruntownie przebudować ulice o łącznej długości blisko 3 kilometrów – dodaje wiceburmistrz.

W ubiegłym roku zakończono także realizację Programu Rewitalizacji Śródmieścia Człuchowa. Za ponad 10 milionów złotych, przy 65-cio procentowym wsparciu funduszy unijnych wyremontowano budynek Miejskiego Domu Kultury, utworzono w nim Centrum Rodzin, odrestaurowano podwórka należące do wspólnot mieszkaniowych oraz wyremontowano najbardziej zdegradowane kamienice miejskie.

 3 miliony złotych ma budowę mieszkań komunalnych miasto pozyskało z funduszy centralnych. Człuchów został bowiem członkiem Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, spółki która zbuduje w mieście blok na 30 do 32 mieszkań.

Według zapowiedzi Ratusza rok 2022, również będzie niezłym w inwestycjach. Miasto Człuchów otrzymało 8 milionów złotych dofinansowania na kompleksową przebudowę ulicy Skrzetuskiego. 2 miliony rządowej dotacji miasto otrzymało także na przebudowę stadionu OSiR. Na liście zadań rekomendowanych do dofinansowania jest też planowana przebudowa ulicy Towarowej.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content