INWESTYCJA W ZZO SZANSĄ NA ZATRZYMANIE PODWYŻEK OPŁAT ZA ŚMIECI W CZŁUCHOWIE

17 lis, 2023 | Człuchów

W Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze k. Chojnic uruchomiono nową sortownię odpadów. Instalacja ma zwiększyć odzysk poszczególnych frakcji. To z kolei powinno zatrzymać gwałtowny wzrost cen za wywóz i zagospodarowanie śmieci. Inwestycja kosztowała ponad 76 milionów złotych. Miasto Człuchów, jako udziałowiec w spółce tworzącej zakład, poręczyło kredyt na tę inwestycję.   

Nie wiąże się to z żadnymi wydatkami dla miasta, a w przyszłości uchroni mieszkańców przed drastycznymi podwyżkami opłat za śmieci. Nowa linia sortownicza może przerobić około 16,5 tysiąca ton odpadów rocznie. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii jej skuteczność w odzyskiwaniu plastików, papieru, szkła czy metalu przeznaczonego do ponownego przetworzenia, sięga aż 80 procent. Dla porównania wskaźnik odzysku w starej sortowni nie przekraczał 30 procent. Ponowne wykorzystanie odpadów to spore oszczędności zarówno dla środowiska, jak i dla portfeli mieszkańców. – Jest to krok do przodu i dobrze zainwestowane pieniądze. Skala tej hali, w której są sortowane odpady jest potężna. To dobra wiadomość dla mieszkańców, że przez tę i kolejne inwestycje zatrzymujemy podnoszenie cen za odpady w mieście Człuchów – mówi Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa.

Dzięki tej decyzji już teraz wiadomo, że przyszłoroczne opłaty za wywóz i zagospodarowanie odpadów w Człuchowie nie zmienią się. Człuchowski samorząd skłania się także ku budowie na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów spalarni śmieci, w której utylizowane będą odpady nienadające się do dalszego przetworzenia. Przy okazji instalacja produkowałaby energię elektryczną.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content