GMINA RZECZENICA – SPOSÓB NA TANIE ODPADY

5 lut, 2021 | Region

Gmina Rzeczenica jako jedna z nielicznych na Pomorzu prowadzi własną politykę transportu odpadów. Samorząd nie korzysta z usług firm zewnętrznych. We własnym zakresie odbiera śmieci od mieszkańców, a później dostarcza je do Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Przynosi to na tyle duże oszczędności, że stawki tak zwanego podatku śmieciowego w tej gminie, wciąż należą do najniższych w regionie.

W 2019 roku Gmina Rzeczenica jako jedyna w powiecie człuchowskim postanowiła zmienić zasady dotyczące transportu odpadów. Zamiast korzystania z usług zewnętrznej firmy, która odbierała od mieszkańców i przedsiębiorstw śmieci, zadanie to zleciła własnej spółce komunalnej. Takie rozwiązanie pozwoliło obniżyć koszty odbioru i transportu odpadów, a to z kolei przełożyło się na niską cenę tak zwanego podatku śmieciowego.

– Od czerwca 2020 roku mieszkańcy naszej gminy płacą 15 zł od osoby, w przypadku, gdy w gospodarstwie znajduje się kompostownik i część odpadów organicznych jest w nim kompostowana. Drugą stawką jest 15,50 zł dla osób, które nie korzystają z kompostowników. Obecnie jest to jedna z najniższych stawek w całym powiecie człuchowskim – mówi Krzysztof Szadziewicz, przewodniczący Rady Gminy Rzeczenica.

Rezygnacja z usług firmy zewnętrznej i zorganizowanie własnego systemu transportu, dało gminie oszczędności na poziomie 30 procent. Nowe rozwiązanie wymagało zakupu specjalistycznego sprzętu. Pozwoliło także na stworzenie trzech nowych miejsc pracy.

– Obecnie w zasobach naszej spółki mamy jeden pojazd ciężarowy typu śmieciarka. Na poczet wywozu odpadów z wybudowań w dyspozycji pozostaje również samochód dostawczy. Osoby pracujące na tym sprzęcie to mieszkańcy naszej gminy – mówi Dorota Rosa, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Rzeczenicy.

Niestety rosnące koszty, jakie samorządy muszą ponosić za utylizację śmieci, a przede wszystkim zmiany w przepisach – wymusiły, bądź niebawem wymuszą w każdej gminie, podwyżki podatku śmieciowego. Od marca mieszkańcy Gminy Rzeczenica płacić będą 19,50 zł w przypadku, gdy korzystają z kompostowników oraz 21,00 zł w przypadku, gdy kompostownika w gospodarstwie nie ma.

– Będą to i tak jedne z najniższych stawek w regionie. Warto dodać, że system gospodarki odpadami musi być tak zbudowany, aby się bilansował – dodaje Szadziewicz.

Obecnie w Gminie Rzeczenica systemem odbioru odpadów objętych jest 2714 osób. W 2019 roku jego obsługa kosztowała 491 tysięcy złotych. W 2020 było to już 536 tysięcy złotych. Szacowane na rok 2021 całoroczne koszty odbioru i utylizacji odpadów to 645 tysięcy złotych.

– Warto dodać, że koszty zagospodarowania odpadów, na które gmina i tak nie ma wpływu – wzrosły o 35 procent. Naszą oszczędnością są natomiast koszty transportu, które spadły o 30 procent. Dzięki temu uniknęliśmy drastycznych podwyżek opłat za śmieci. Nowością w tym roku, będzie także wymuszona przepisami, zmiana częstotliwości odbioru odpadów. W okresie od kwietnia do końca października odpady zmieszane i BIO, będzie trzeba wywozić z budynków wielorodzinnych – raz w tygodniu, a z domów jednorodzinnych, raz na dwa tygodnie. Do tej pory było tak, że wywoziliśmy odpady zmieszane raz w miesiącu, a odpady BIO – dwa razy w roku – mówi Marcin Szulc, wójt Gminy Rzeczenica.

Co zrozumiałe, nowe przepisy spowodują także wzrost kosztów związanych z transportem odpadów. W gminnej spółce konieczne będą też dodatkowe inwestycje.

– Aby zrealizować powierzone nam zadanie, zakupimy dodatkowy pojazd typu śmieciarka i zwiększymy zatrudnienie. Posiadanie własnego sprzętu i zasobów kadrowych, da nam niezależność w zakresie transportu odpadów. Dzięki temu w przyszłości nasza spółka będzie miała również możliwości świadczenia usług dla innych gmin – dodaje Dorota Rosa.

Zastosowane w Gminie Rzeczenica rozwiązanie, dotyczące własnej organizacji transportu odpadów, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem wśród innych samorządów. Podobny system wprowadziła między innymi Gmina Lipnica.

Z praktyki Gminy Rzeczenica wynika, że samodzielny odbiór i transport odpadów się opłaca. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze pozostają w kieszeniach mieszkańców.

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content