GŁAZ NARZUTOWY ZE STOŁCZNA – NOWĄ ATRAKCJĄ TURYSTYCZNĄ

14 lis, 2017 | Gmina Wiejska Człuchów

Znaleziony rok temu w okolicach Stołczna polodowcowy głaz narzutowy, zostanie atrakcją turystyczną regionu. Potężny kamień został wyeksponowany w centrum Stołczna. Już teraz można go oglądać.

Kamień waży 60 ton. Ma 13 metrów w obwodzie, a jego wiek szacowany jest na ponad 600 milionów lat. Ustawiono go tuż przy drodze krajowej nr 25 Człuchów – Koszalin. Niebawem pojawi się przy nim tablica informacyjna, opisująca znalezisko.

„Myślę, że ten głaz będzie służył wielu pokoleniom i długo się nie ruszy z tego miejsca. Jednocześnie będzie on stanowił bardzo ciekawą atrakcję nie tylko turystyczną, ale też edukacyjną dla dzieci i młodzieży” – mówi Arkadiusz Kubalewski, Sekretarz Gminy Człuchów.

Zabytkowy głaz ma szanse stać się także pomnikiem przyrody. Wówczas objęty on zostanie prawną ochroną. Nie jest to jedyny tak duży kamień znaleziony w Stołcznie. Podczas badań prowadzonych przez fundację „Ocalony Świat”, znaleziono jeszcze jeden, nieco mniejszy głaz. Jego wagę szacuje się na 45 ton. Ten kamień z kolei trafi do Parku Petrograficznego w Kowalewie Pomorskim.

 

 

fot: serwissamorzadowy.eu

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content