EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA

16 mar, 2018 | Region

Około dwóch tysięcy osób przejdzie dzisiaj Ekstremalną Drogę Krzyżową z Dziemian do Wiela. Jest to największe takie wydarzenie na Pomorzu i drugie co do wielkości w kraju. Trasa będzie wiodła przez tereny ponawałnicowe. Uczestnicy drogi krzyżowej będą ją musieli pokonać nocą, pieszo i niezależnie od warunków pogodowych.

Tegoroczną Ekstremalną Drogę Krzyżową zainauguruje Msza Święta, która zostanie odprawiona o godzinie 20.00 w kościele w Dziemianach. Stamtąd pielgrzymi wyruszą polnymi drogami, w stronę Wiela, do tamtejszego sanktuarium. Do wyboru będą trzy trasy. Najkrótsza to 29, a najdłuższa 55 kilometrów. Pierwsi uczestnicy drogi krzyżowej powinni dotrzeć na miejsce jutro około 6.00 rano. Jest to zadanie tylko dla odpowiednio silnych – mówi siostra Mirona Turzyńska, Franciszkanka  – inicjatorka akcji.

„Ekstremalna Droga Krzyżowa to jest wielkie wyzwanie. Po ukończeniu człowiek jest bardzo zmęczony fizycznie, ale jest też bardzo umocniony duchowo. W tych swoich słabościach fizycznych ma moc ducha, odzyskuje wiarę w siebie, godność, szacunek. O tym też mówią świadectwa, które uczestnicy przysyłają i powiem, że ci, którzy byli już raz, za rok idą ponownie” – dodaje siostra Mirona.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wydarzenie w którym często biorą udział także sportowcy, a nawet osoby niewierzące, chcące sprawdzić swój organizm. Trasę należy przebyć w całkowitej ciszy. Nie można też liczyć na podwiezienie lub posiłek.

Podobne wydarzenie organizowane będzie dzisiaj także w Człuchowie.

Ponad sto osób weźmie dzisiaj udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w Człuchowie. Tam trasy będą wiodły wokół miasta. Krótsza to odcinek 23 kilometrów, a dłuższa to 41 kilometrów.Początkiem i końcem drogi będzie plac przy kościele pod wezwaniem Świętego Judy Tadeusza w Człuchowie. Stamtąd uczestnicy wydarzenia wyruszą po godzinie 20.00. Ich powrót spodziewany jest na 4.00 rano. W drodze krzyżowej udział wziąć może każdy, kto czuje się na siłach- zapowiada ksiądz Krystian Feddek, organizator Człuchowskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

„Jest to wydarzenie, które angażuje coraz więcej młodych ludzi, angażuje tych, którzy chcą doświadczyć, zmagać się, poczuć coś ekstremalnego. Ale też angażuje osoby, które są wierzące, chcą swoją wiarę pogłębiać lub chcą się po prostu sprawdzić” – dodaje Feddek.

Na człuchowską Ekstremalną Drogę Krzyżową, jak i inne organizowane dzisiaj i w przyszły piątek na Pomorzu, można się zapisać poprzez stronę internetową edk.org.pl. Dostępne są także aplikacje na smartfony zawierające rozważania męki pańskiej oraz opis trasy.

 

 

grafika: edk.org.pl

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content