DOFINANSOWANIE DLA CZŁUCHOWSKIEJ BIBLIOTEKI

15 lip, 2023 | Człuchów

Ponad sto tysięcy złotych na promocję czytelnictwa wśród mieszkańców otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Człuchowie. To grant przyznany placówce przez Narodowe Centrum Kultury. Dzięki tym pieniądzom przez najbliższe prawie dwa lata, biblioteka będzie organizowała różnego rodzaju akcje dla różnych grup wiekowych.

Dotacja na realizację działań pochodzi z konkursu „Blisko”, będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025. Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Kultury. Człuchowski wniosek został w nim pozytywnie oceniony i tym samym otrzymał pokaźne wsparcie finansowe. Dzięki temu możliwa będzie realizacja projektu pn. „Bibliotekę mam po drodze – wchodzę”. – Zakłada on stworzenie u nas przestrzeni dla społeczności lokalnej na oddolne inicjatywy. Uwzględniając potrzeby i oczekiwania mieszkańców chcemy, aby biblioteka była miejscem łączącym pokolenia, przyjaznym ośrodkiem do nauki, rozwijania zainteresowań i różnych form aktywności –  mówi Karolina Baranowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Człuchowie. – Część zadań będzie skupiona na podnoszeniu kompetencji bibliotekarzy, animatorów, którzy dzięki szkoleniom zdobędą nowe doświadczenie i umiejętności, tak, by odpowiadać na potrzeby naszych użytkowników. We współpracy z lokalnymi partnerami realizowane będą różnego rodzaju akcje promujące czytelnictwo. Jest też miejsce na oddolne inicjatywy związane z książką i czytelnictwem. W tym zakresie bibliotekarze liczyć będą na pomysły zgłaszane przez mieszkańców – mówi dalej dyrektorka. Projekt zakłada także przeprowadzenie diagnozy potrzeb mieszkańców w zakresie działalności biblioteki i rozwoju czytelnictwa.

Pierwszą imprezą organizowaną w ramach tego projektu będzie natomiast „Kosmiczny wyścig z książką”. To wydarzenie plenerowe odbędzie się 10 sierpnia w parku na Polanie Rodzinnej. Będzie to także okazja do spotkania z pisarką literatury dziecięcej – Anną Czerwińską–Rydel, będzie mobilne planetarium i mnóstwo atrakcji. Działania realizowane w ramach projektu realizowane będą do końca listopada 2024 roku. Będą skierowane do każdej grupy wiekowej.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content