DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH W CZŁUCHOWIE

14 wrz, 2021 | Człuchów

„Poznaj, by pokochać! – człuchowski kalejdoskop funduszy europejskich” – to hasło pod jakim odbędą się tegoroczne Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Człuchowie. Dzięki temu wydarzeniu mieszkańcy miasta i regionu, będą mogli zapoznać się z najnowszymi inwestycjami i inicjatywami zrealizowanymi w Człuchowie przy współudziale środków unijnych. Na liście takich zadań jest między innymi nowo wyremontowany dworzec kolejowy, budynek Miejskiego Domu Kultury i Centrum Rodzin oraz nowo powstała promenada.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich od kilkunastu lat organizowane są z inicjatywy Komisji Europejskiej.

– Jest to akcja, która od wielu lat odbywa się w krajach, które otrzymują dofinansowania unijne. Dzięki tym środkom realizowane są różne inwestycje, z których potem korzystają mieszkańcy – mówi Dorota Cieplińska z Urzędu Miejskiego w Człuchowie.

Człuchowski kalejdoskop inwestycji unijnych został podzielony na cztery przestrzenie: społeczną, publiczną, komunikacyjną i kulturalną. W pierwszej z nich zaprezentowane zostanie nowo uruchomione Centrum Rodzin. Ma ono swoją siedzibę w budynku Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Traugutta 2. Będzie je można zwiedzać w piątek (17.09) w godzinach od 12.00 do 14.00.

W ramach przestrzeni komunikacyjnej również w piątek zostanie oficjalnie otwarty obiekt dworca kolejowego. Jedną z jego atrakcji będzie znajdująca się wewnątrz budynku „Izba Tradycji Kolejnictwa”. Ekspozycję będzie można oglądać przez cały weekend w godzinach od 14.00 do 17.00.

Również w piątek możliwe będzie bezpłatne zwiedzanie zamku krzyżackiego jako przestrzeni kulturalnej. Warownię za darmo będzie można zwiedzać również w sobotę i niedzielę (18-19.09) w godzinach od 10.00 do 18.00.

W sobotę (18.09) w godzinach 11.00-15.00 w przestrzeni publicznej na promenadzie nad Jeziorem Urzędowym odbędzie się piknik pn. „Zielona zdrowa sobota”. W programie tej inicjatywy jest między innymi sprzątanie linii brzegowej jeziora, warsztaty zdrowego żywienia, nordic walking, ćwiczenia relaksacyjne dla seniorów, zumba dla wszystkich, konkursy dla dzieci oraz prezentacje działań Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa ze Słupska zaangażowanego w rewitalizację w Człuchowie.

Na człuchowskiej promenadzie w sobotę czynny będzie także mobilny punkt spisowy, mobilny punkt szczepień oraz punkt informacyjny programu „Czyste powietrze”. Jedną z atrakcji będzie także prezentacja nowego muralu, który powstaje u zbiegu ulic Jacka i Agatki oraz Szczecińskiej. Autorką projektu muralu jest Ewelina Wysocka – Pastusiak, która wygrała wcześniej ogłoszony przez burmistrza konkurs na projekt muralu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content