CZŁUCHOWSKA BIBLIOTEKA NAJLEPSZA W WOJEWÓDZTWIE

29 lis, 2016 | Człuchów

Miejska Biblioteka Publiczna w Człuchowie jest najlepszą tego typu placówką w województwie pomorskim. W skali kraju plasuje się ona na 13 miejscu. Ranking ogłosiła gazeta Rzeczpospolita. Łącznie sklasyfikowano ponad 800 bibliotek z całej Polski.

Ranking Bibliotek Publicznych jest prowadzony już od kilkunastu lat. Człuchów zawsze znajduje się w czołówce wojewódzkiej i krajowej. Ocena jest dokonywana na podstawie ankiet wypełnianych przez bibliotekarzy. „Pod uwagę bierze się między innymi dostępność biblioteki dla osób niepełnosprawnych, powierzchnię budynku, ilość czytelników, ilość wypożyczeń, ilość pieniędzy przeznaczanych na zakup książek oraz wysokość dotacji, którą lokalny samorząd wspiera placówkę” – wyjaśnia Maria Dąbrowska, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Człuchowie. Ważne jest również to, czy placówka prowadzi własną stronę internetową, czy ma elektroniczny spis zbiorów oraz ile wydarzeń w ciągu roku organizuje. W przeszłości, w krajowym rankingu bibliotek, człuchowska placówka zajmowała nawet 3 miejsce. „Dzisiaj trudno będzie to powtórzyć” – mówi Dąbrowska. Podstawowym problemem jest wciąż nierozwiązany problem swobodnego dostępu do budynku osobom na wózkach inwalidzkich oraz z roku na rok zmniejszający się budżet placówki. Powoduje to także zmniejszanie się środków na zakup nowych książek.

W województwie pomorskim – 2 miejsce, a 35 w kraju zajęła biblioteka w Trzebielinie. 3 miejsce, a 44 w kraju przypadło placówce z Łeby. W ogólnopolskim rankingu bibliotek, najlepszą – ogłoszono Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content