CZŁUCHOWSCY GREKOKATOLICY W NOWEJ DIECEZJI

19 gru, 2020 | Człuchów

Zmiany w strukturze Kościoła w greckokatolickiego w Polsce. W miejsce dwóch istniejących dotąd diecezji: przemysko-warszawskiej oraz wrocławsko-gdańskiej, powstały trzy: wrocławsko-koszalińska, olsztyńsko-gdańska oraz przemysko-warszawska. Człuchów należeć będzie do nowej diecezji (w kościele greckokatolickim nazywanej eparchią) z siedzibą w Olsztynie.

Zmiany zostały ogłoszone 25 listopada. Zatwierdził je papież Franciszek, jako zwierzchnik Kościoła powszechnego. Z dwóch istniejących dotąd diecezji wyodrębniono trzecią, która swym obszarem obejmować będzie województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie, część województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz północne Mazowsze. Zmniejszy się za to powierzchnia dwóch pozostałych diecezji greckokatolickich. Dotychczasowa eparchia wrocławsko-gdańska stała się eparchią wrocławsko-koszalińską. Swym zasięgiem na Pomorzu obejmie obszar województwa zachodniopomorskiego oraz część województwa pomorskiego. Granica pomiędzy eparchią wrocławsko-koszalińską i olsztyńsko-gdańską przebiegać będzie tak samo jak granica diecezji rzymskokatolickich: koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej. Oznacza to, że Człuchów będzie należał do eparchii olsztyńsko-gdańskiej, a na przykład Rzeczenica i Czarne do eparchii wrocławsko-koszalińskiej.

Biskupem nowo utworzonej diecezji będzie ksiądz dr Arkadiusz Trochanowski, obecny proboszcz parafii grecko-katolickiej w Wałczu. Obejmie on funkcję ordynariusza diecezji olsztyńsko-gdańskiej z siedzibą w Olsztynie. Świątynią katedralną będzie cerkiew Pokrowa Przenajświętszej Bogurodzicy.

„Jest to ksiądz doskonale znany człuchowskim wiernym, ponieważ bardzo często uczestniczył w życiu naszych parafii greckokatolickich, chociażby przy okazji rokrocznych spowiedzi wielkanocnych” – mówi ks. Roman Ferenc, proboszcz parafii greckokatolickiej w Człuchowie. Chirotonia biskupia (święcenia biskupie) odbędzie się 23 stycznia o godzinie 10.00 w Olsztynie. Bez względu na zmiany w strukturze eparchii, zwierzchnikiem Kościoła greckokatolickiego w Polsce nadal pozostaje pochodzący z Człuchowa abp. Eugeniusz Popowicz.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content