Burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło złożył wniosek do Prezesa Rady Ministrów o wpisanie miasta Człuchowa na listę funduszu budowy stu obwodnic. Obietnicę utworzenia takiego programu złożył rząd Prawa i Sprawiedliwości. Samorząd Człuchowa zamierza ubiegać się o  budowę obejść wzdłuż drogi krajowej numer 22 oraz drogi krajowej nr 25.

„Duże natężenia ruchu miejscowego jak i tranzytowego powodują znaczne utrudnienia w komunikacji, w szczególności w okresie wakacyjnym, a także stanowią zagrożenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego” – uzasadnia Tomasz Kowalczyk, Wiceburmistrz Człuchowa. „Sporym utrapieniem są przejazdy przez centrum naszego miasta i wąskimi ulicami otoczonymi zabudową mieszkaniową” – dodaje Kowalczyk.

Budowa dwóch obwodnic miasta spowodowałaby częściowe wyprowadzenie ruchu spoza centrum. Usprawniłaby także komunikację w całym regionie. W sezonie turystycznym na przykład czas przejazdu nad morze skróciłby się o kilka do kilkunastu minut. Wstępne plany określają, że obwodnica drogi krajowej nr 22 miałaby omijać miasto od południowego wschodu, natomiast obwodnica drogi krajowej nr 25 miałaby ominąć Człuchów od południa i zachodu.  Ostateczną decyzję o przyznaniu środków na takie inwestycje podejmie jednak nowo powołana rada ministrów.

fot. serwissamorzadowy.eu