BUDŻET OBYWATELSKI – BĘDĄ ZMIANY W REGULAMINIE

23 cze, 2017 | Człuchów

Zamiast jednego dużego zadania, realizowane będą co najmniej trzy mniejsze – to jedna ze zmian, jakie Miasto Człuchów wprowadza do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Ratusz już przygotowuje się na propozycje mieszkańców. Do dyspozycji będzie 150 tysięcy złotych.

Zmiany w regulaminie budżetu obywatelskiego w Człuchowie wymusiła praktyka oraz sugestie radnych i mieszkańców – tłumaczy sekretarz Miasta, Maria Pazda. „Zdarzało się tak, że wygrywało jedno duże zadanie, które pochłaniało całą pulę środków” – dodaje. Nowe rozwiązanie sprawi, że przyjmowane będą wyłącznie propozycje inwestycji o maksymalnej wartości 50 tysięcy złotych i minimalnej 10 tysięcy. Pozwoli to na zrealizowanie przynajmniej trzech wniosków mieszkańców. Jeżeli pula nie zostanie wyczerpana, będzie możliwa także realizacja czwartego, a nawet piątego zadania z listy.

Kolejną nowością będzie głosowanie tylko w jednym miejscu i w jednym dniu – tak jak w referendum. Dotychczas w Człuchowie mieszkańcy mogli oddawać swoje głosy przez kilka dni i w kilku miejscach. Wówczas zdarzało się, że jedna osoba głosowała po kilka razy.

Inną zmianą będzie potrzeba uzbierania 25 podpisów podparcia pod wnioskiem o włączenie inwestycji do budżetu obywatelskiego. Wcześniej podpisy nie były wymagane i praktycznie każdy, bez konsultacji, mógł zgłosić swój pomysł.

Zgłaszane propozycje muszą być zadaniami inwestycyjnymi, leżących w kompetencjach gminy. Nie mogą to być na przykład zadania powiatu lub propozycje finansowania wydarzeń lub organizacji. Wnioski o ujęcie zadania w budżecie obywatelskim można będzie składać w Urzędzie Miejskim osobiście lub listownie w dniach o d 3 lipca do 15 września. Później nastąpi ich weryfikacja pod względem formalnym oraz ogłoszenie listy zakwalifikowanych wniosków. Ostateczne głosowanie odbędzie się w niedzielę – 15 października w godzinach: 8.00-18.00 w Urzędzie Miejskim w Człuchowie. Specjalna komisja zgodnie z przygotowaną listą osób uprawnionych do głosowania, tak jak przy wyborach i referendach, będzie wydawała karty do głosowania. Wynik zwycięskiej inicjatywy zostanie ogłoszony już na drugi dzień.

 

 

fot: serwissamorzadowy.eu

Czytaj cały artykuł
Skip to content