BUDŻET GMINY RZECZENICA NA ROK 2023 – UCHWALONY

30 sty, 2023 | Rzeczenica

Ponad 20 milionów złotych po stronie dochodów i 25 milionów po stronie wydatków – taki będzie tegoroczny budżet Gminy Rzeczenica. Rada Gminy uchwaliła go większością głosów.

Na inwestycje w roku 2023 Gmina Rzeczenica zapisała prawie 7,5 mln zł, co stanowi aż 30 procent wszystkich wydatków. Co ważne, tylko dwie drobne inwestycje nie są dotowane z zewnątrz. Na wszystkie pozostałe, rzeczenicki samorząd pozyskał dofinansowania.

– Wśród najważniejszych zadań jest modernizacja oczyszczalni ścieków, budowa kolejnych dróg oraz zakup nowego samochodu do wywozu odpadów – mówi Marcin Szulc, Wójt Gminy Rzeczenica. Na liście inwestycji są też budowa ośrodka zdrowia w Rzeczenicy, przebudowa stacji uzdatniania wody w Brzeziu i budowa sieci wodno-kanalizacyjnej w Jezierniku i Trzmielewie. Wśród zadań drogowych znalazły się między innymi: budowa kolejnych odcinków w Pieniężnicy, Międzyborzu i Gwieździnie, a także ścieżki rowerowej w Rzeczenicy.

– Nie będzie to łatwy budżet. Najbardziej boję się tego, czy uda się zrealizować wszystkie dochody – dodaje wójt. Do tego gminę czeka też wzrost wydatków na energie elektryczną. Obecnie samorząd płaci jeszcze stare stawki, wynegocjowane w poprzednich przetargach. W tym roku jednak umowy się kończą i konieczne będzie ogłoszenie nowych przetargów na dostawę prądu. Te najprawdopodobniej skutkować będą znacznie wyższymi cenami. Szacowane zadłużenie Gminy Rzeczenica na koniec 2023 roku – wyniesie 38 procent.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

Małgorzata Hnat – Skarbnik Gminy Rzeczenica

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content