BUDYNEK KOMUNALNY W RAMACH SIM CORAZ BLIŻEJ REALIZACJI

9 sie, 2022 | Człuchów

Dwadzieścia cztery lokale mieszkalne będzie miał człuchowski budynek komunalny, który powstanie w ramach programu Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Obiekt stanie przy ulicy Lawendowej. Jego budowa ma ruszyć wiosną przyszłego roku. Pierwsi lokatorzy mogliby tam zamieszkać już na przełomie 2024 i 2025 roku.

Człuchowski budynek wielorodzinny będzie pierwszym na Pomorzu, zbudowanym w ramach rządowego programu SIM. Właśnie podpisano umowę z firmą, która wykona dokumentację techniczną. Ma być ona gotowa do końca roku. – Po uzyskanym pozwoleniu na budowę, ogłaszamy przetarg, szukamy generalnego wykonawcy, no i mam nadzieję, że za półtora roku od tej daty, będziemy cieszyć się nowymi mieszkaniami w Człuchowie – mówi Karol Kardasiński, prezes zarządu SIM-KZN Pomorze sp. z o. o.

Mający powstać w Człuchowie obiekt będzie wyposażony w systemy korzystające z energii odnawialnej. Chodzi o to, aby był on możliwie tani w eksploatacji. Część mieszkań będzie także przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W bloku będzie też winda, którą będzie można transportować chorych, nawet w pozycji leżącej.

Przyszli najemny mieszkań, którzy zechcą partycypować w kosztach inwestycji, będą mogli później wykupić swoje mieszkania na własność. Spółka jest w trakcie opracowywania regulaminu określającego wysokość wkładu lokatorskiego oraz zasady najmu oraz ewentualnego wykupu lokali. Wstępnie zakłada się, że lokatorzy zainteresowani przyszłym wykupem mieszkania, będą musieli na początku wnieść wkład własny w wysokości od 10 do 30 procent wartości mieszkania. Jest to alternatywa dla tych, którzy są zainteresowani kupnem mieszkania, ale na razie nie stać ich na taki wydatek.

– Pomysł jest taki, żeby z tego rozwiązania mogły skorzystać te osoby, które nie kwalifikują się do mieszkań socjalnych i do komunalnych, ponieważ ich status majątkowy jest wyższy, a nie decydują się, czy nie mają możliwości zakupienia mieszkania na wolnym rynku – mówi Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa.

Nie wszyscy lokatorzy będą musieli korzystać z powyższego rozwiązania. Ci, którzy nie wniosą wkładu własnego, będą zajmowali lokale, tak jak w zwykłych mieszkaniach komunalnych, przy czym nie będą oni mogli w przyszłości wykupić zajmowanych przez siebie mieszkań.

Oprócz człuchowskiego budynku komunalnego, na Pomorzu podobne obiekty będą budowane także w 19 innych gminach. Tyle bowiem samorządów przystąpiło do spółki SIM-KZN Pomorze.

 

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content