BĘDZIE PODWYŻKA PODATKÓW, ALE NIEDUŻA

2 lis, 2023 | Człuchów

Średnio o około 6 procent wzrosną podatki lokalne w Człuchowie. Rada Miejska zatwierdziła nowe stawki podatku od nieruchomości i środków transportowych. Wejdą one w życie od 1 stycznia 2024 roku.

Po nowym roku mieszkańcy Człuchowa płacić będą 92 grosze za metr kwadratowy powierzchni mieszkań lub budynków, w których mieszkają. Prowadzący działalność gospodarczą zapłacą 26,83 zł za metr kwadratowy powierzchni lokalu, w którym prowadzą swoje firmy.

Właściciele pojazdów ciężarowych i autobusów, również muszą liczyć się z nieznaczna podwyżką podatku transportowego. Od nowego roku roczna opłata za małą ciężarówkę (do 5,5 tony) wynosić będzie 792 złote, a duży autobus (powyżej 22 miejsc) – 1920 złotych.

Mamy świadomość, że w ostatnich latach mieszkańcy są mocno obciążani różnymi podwyżkami, czy to za paliwo, czy za energię, czy za gaz. W związku z tym podjęliśmy decyzję aby wskaźnik podwyżki podatków nie przekraczał sześciu procent. Jest to nawet poniżej poziomu inflacji. Mamy taką świadomość, że podatki muszą rosnąć, ale nie powinny rosnąć gwałtownie i nie powinny sprawiać trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej – mówi Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa.

Podwyżka podatków wynika także z potrzeb inwestycyjnych Miasta Człuchowa. Łączna wartość zadań zaplanowanych do realizacji na przyszły rok szacowana jest na 34 miliony złotych. To aż połowa całorocznego budżetu miasta. Nigdy dotąd w historii tego samorządu, nakłady inwestycyjne nie były tak wysokie.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content