BĘDZIE MODERNIZACJA PRZEPOMPOWNI NA UL. GARBARSKIEJ

6 lis, 2023 | Człuchów

Ponad 9 milionów złotych kosztować będzie modernizacja przepompowni ścieków znajdującej się przy ulicy Garbarskiej w Człuchowie. Prace wykona firma Husar. Roboty mają ruszyć w lutym przyszłego roku.

Remontowana przepompownia tłoczy ścieki komunalne do człuchowskiej oczyszczalni ścieków. Jest to jednak obiekt stary i nieprzystosowany do współczesnych potrzeb. Najbardziej odczuwają to mieszkańcy okolicznych zabudowań, stąd pilna potrzeba, aby instalację tę zmodernizować – mówi Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa. – Bardzo się cieszę z tego, że inwestycja dojdzie do realizacji, ponieważ przepompownia, a dawna oczyszczalnia ścieków na ulicy Garbarskiej przysparzała naszym mieszkańcom przez wiele lat sporo kłopotów w postaci przykrego zapachu. Wiele problemów miało też Przedsiębiorstwo Komunalne, które przy intensywnych opadach deszczu borykało się z problemami, aby właściwie oczyszczać te zanieczyszczenia i aby nie dochodziło do przelewów do jeziora – dodaje burmistrz.

Przebudowa obiektu rozpocznie się za trzy miesiące. Mieszkańcy nie powinni odczuwać uciążliwości związanych z pracami budowlanymi. Wszystkie systemy wodociągowe i kanalizacyjne w mieście będą działały normalnie. – Harmonogram realizacji prac budowlanych przedstawiony przez wykonawcę jest zaplanowany na miesiąc luty 2024 roku. Inwestycję planujemy zakończyć w grudniu 2025 roku. Generalnie wszystkie prace nie będą miały wpływu na funkcjonowanie instalacji ościennych. Jedynym utrudnieniem mogą być występujące okresowo zwiększone hałasy oraz udział pracowników i sprzętu na budowie i w okolicy tego obiektu – mówi Helena Diakun, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Człuchowie.

Efektem prac modernizacyjnych będzie gruntowna wymiana technologii oraz dostosowanie obiektu do aktualnych standardów, z dużym naciskiem na ograniczenie emisji odoru do atmosfery – dodaje Paweł Kujawa, prezes spółki, która będzie realizowała tę inwestycję. Poprawi się też wydajność pomp, co w okresie intensywnych opadów lub gwałtownych roztopów, zapobiegnie przelewaniu się nieczystości do pobliskiego jeziora. Inwestycja będzie finansowana ze środków Przedsiębiorstwa Komunalnego.

 

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content