30 LAT PARAFII GRECKOKATOLICKIEJ W CZŁUCHOWIE [GALERIA]

7 paź, 2021 | Człuchów

Jubileusz 30-lecia istnienia Parafii Greckokatolickiej w Człuchowie świętują wierni tego obrządku z południa Pomorza. Parafia obejmuje bowiem swym zasięgiem aż cztery powiaty: człuchowski, chojnicki, tucholski i sępoleński. W środę (6.10) w Człuchowie odbyło się uroczyste nabożeństwo pod przewodnictwem biskupa Arkadiusza Trochanowskiego, ordynariusza Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej.

Człuchowska parafia greckokatolicka jest jedną z większych na Pomorzu. W tym regionie po wojnie osiadło wielu przesiedleńców z akcji Wisła. To oni najbardziej utożsamiają się teraz z Kościołem Wschodnim.

Na utworzenie własnych parafii wierni tego obrządku czekali ponad 40 lat, bo dopiero po zmianach ustrojowych w Polsce, możliwe było utworzenie struktur Kościoła Greckokatolickiego. Początki nie były łatwe – wspomina ks. Roman Ferenc, proboszcz człuchowskiej parafii.

– W roku 1991 erygowano parafię greckokatolicką w Człuchowie, ale nie było własnej świątyni. Więc wierni modlili się w kaplicy zamkowej na Zamku Krzyżackim w Człuchowie. To jest ta kaplica, dzisiaj odnowiona, która pełni teraz rolę i sali koncertowej, i sali wystawowej – wspomina proboszcz.

Obecnie człuchowska parafia ma już swoją świątynię. Jest nią cerkiew pod wezwaniem Poczęcia świętego Jana Chrzciciela. Należy do niej ponad 5 tysięcy wiernych.

 

fot. serwissamorzadowy.eu

 

 

 

 

 

Czytaj cały artykuł
Skip to content