Jak powinien być przygotowany tradycyjny wielkanocny stół świąteczny? Zaprezentowały to panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz innych organizacji pozarządowych z powiatu sępoleńskiego. W sobotę (13.04) w hali Krajna Arena odbyła się wystawa stołów wielkanocnych.

Wydarzenie to stało się już regionalną tradycją. Co roku w powiecie sępoleńskim organizowane są podobne wystawy. Za każdym razem gospodarzem imprezy jest inna gmina. W tym roku wystawcy przyjechali do Sępólna Krajeńskiego, prezentując najbardziej popularne w tym regionie potrawy wielkanocne.

„Bez wątpienia na stole nie może zabraknąć żurku z białą kiełbasą”- mówi Monika Kowalczyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Niechorzu. „Popularny jest także pasztet z królika, faszerowane jajeczka i faszerowane szynki” – dodaje.

„Oryginalną potrawą jest natomiast kurczak po lutowsku” – mówi Magorzata Senska z Lutowa.  Jest to kurczak nadziewany gotowanymi jajkami, papryką, ogórkiem i odrobiną mielonego mięsa. Całość piecze się w niskiej temperaturze i podaje na zimno.

Biała kiełbasa z kapustą, jajka faszerowane, pasztet zawijany w boczku i tradycyjne baby drożdżowe, to z kolejne propozycje kulinarne Ziemi Krajeńskiej – opowiada Ewa Dobrzańska z Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia „Nasza Krajna”.

Przepiękne palmy wielkanocne przygotowały natomiast Więcborskie Rykotki. To organizacja pomagająca osobom niepełnosprawnym. Wszystkie prace zostały wykonane przez naszych podopiecznych – zapewnia Aleksandra Banach, opiekunka grupy. Osoby, które odwiedziły w sobotę Krajna Arenę w Sępólnie Krajeńskim, mogły nabyć je w atrakcyjnych cenach. Wielkanocnych potraw można było także skosztować.