20 tysięcy złotych na realizację projektu edukacyjnego otrzymała Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim. Za pozyskane środki przygotowane zostaną liczne wydarzenia poświęcone Franciszkowi i Emanuelowi Grudzińskim.

Realizacja projektu rozpocznie się niebawem i potrwa aż do końca października. „Będą to imprezy kulturalne oraz wystawa poświęcona bohaterom. Będą też gry terenowe dla dzieci oraz młodzieży. W planach jest także test z historii Sępólna Krajeńskiego. W tym roku odbędzie się on pod hasłem: „Emanuel i Franciszek Grudzińscy i ich epoka” – opowiada Łukasz Jakubowski z Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim.

Projekt będzie realizowany w ramach konkursu – Pionierzy Polskiej Niepodległości, ogłoszonego przez Instytut Pileckiego w Warszawie. Wniosek sępoleńskiej biblioteki znalazł się w gronie dwunastu najwyżej ocenionych w kraju.

Tymczasem główni bohaterowie przedsięwzięcia to postacie trwale wpisane w historię Sępólna Krajeńskiego i okolic. Franciszek Grudziński był pierwszym kierownikiem Szkoły Powszechnej w mieście, natomiast jego syn – Emanuel, był proboszczem sępoleńskiej parafii w latach 1920 – 1939. Obaj mocno przysłużyli się rozwojowi polskości na Ziemi Sępoleńskiej. Emanuel był między innymi inicjatorem rozbudowy miejscowego kościoła i cmentarza. Był także pomysłodawcą budowy Pomnika Wdzięczności ku Czci Chrystusa Króla.

fot. serwissamorzadowy.eu