Nie ma już formalnych przeszkód do tego aby rozpocząć remont dworca kolejowego w Człuchowie. Miasto oficjalnie przejęło budynek i jest teraz jego właścicielem. Umowa z wykonawcą prac remontowych zostanie podpisana jeszcze w tym tygodniu.

Negocjacje z PKP trwały 5 lat. Miasto Człuchów od dawna było zainteresowane przejęciem obiektu i terenu wokół. W zamierzeniach był remont i przystosowanie obszaru do nowych funkcji. Teraz, gdy miasto jest już właścicielem nieruchomości, prace można rozpocząć. Wybrano już firmę, która się tym zajmie. To człuchowska Novena, która wykona to zadanie za nieco ponad 4,5 miliona złotych. Główne prace budowlane mają być wykonane jeszcze w tym roku. Na rok przyszły zaplanowano tylko wykończenia.

Po remoncie na dworcu ponownie zostanie uruchomiona poczekalnia. Jeżeli przewoźnicy kolejowi wyrażą taką wolę, otwarte zostaną kasy biletowe lub powstaną biletomaty. Przed budynkiem zaprojektowano nowe miejsca parkingowe. Będzie tam też przystanek dla autobusów i postój taksówek. W planach jest także uruchomienie systemu roweru miejskiego. Ścieżki rowerowe prowadzące do dworca już są gotowe. Tak rozwinięta infrastruktura ma być kolejnym atutem Człuchowa jako miasta turystycznego – uważa Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa.

 „Będzie to też karta przetargowa aby zwiększyć ilość połączeń kolejowych na trasie Chojnice – Szczecinek. W planach ministerialnych jest także budowa nowego odcinka łączącego Człuchów z Wierzchowem Człuchowskim. Połączy to nasze miasto bezpośrednio z Piłą i Krzyżem” – dodaje Szybajło. Prace remontowe nieczynnego obecnie dworca ruszą jeszcze w tym miesiącu.

fot. serwissamorzadowy.eu