O ochronie danych osobowych w internecie oraz o niebezpieczeństwach związanych z ich nieprawnym ujawnianiem – uczą się uczniowie niektórych człuchowskich szkół. W mieście ruszył program edukacyjny, mający na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży jak bardzo niebezpieczne może być nieumiejętne korzystanie z portali społecznościowych.

Szkolenia prowadzone są w szkołach. Biorą w nich udział uczniowie starszych klas. „Wyjaśniamy im między innymi czym są nasze dane i jak należy je chronić” – mówi Michał Gruchała, inspektor Ochrony Danych Osobowych w Człuchowie.

„Nie zawsze te dane muszą być podawane. W sytuacji gdy ktoś chce założyć konto na jakimś nowym portalu, potral często pyta: założyć konto czy logowanie przez facebooka? Młodzież woli facebooka, bo facebook jest ich przyjacielem. Wpisują swoje hasło i automatycznie ten potral, nie wiadomo też czy jest on pewny, czy niepewny, otrzymuje wszystkie informacje o nas, czyli imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, nazwiska znajomych” – mówi Gruchała. Młodzież jest informowana także o prawie do ochrony wizerunku i odpowiedzialności karnej za jego złamanie. Nie każdy ma świadomość, że publikowanie w internecie wizerunku osób trzecich w celach prześmiewczych, mających godzić w ich dobre imię – jest zabronione. Takie działania mogą być ścigane przez policję, a odpowiedzialność karną w przypadku nieletnich uczniów, poniosą ich rodzice. Zajęcia edukacyjne są realizowane w ramach ogólnopolskiego programu „Moje dane moja sprawa”. Jest to akcja prowadzona przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

fot. serwissamorzadowy.eu