3,4 miliona złotych netto dofinansowania z Unii Europejskiej pozyskało przechlewskie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych. Pieniądze będą przeznaczone na budowę instalacji solarnych i fotowoltaicznych w gminach: Przechlewo, Rzeczenica i Czarne.

Najwięcej takich obiektów powstanie w Przechlewie. Na budowę systemów zdecydowało się 160 rodzin. To instalacje dzięki którym energia słoneczna może być wykorzystana do produkcji prądu lub podgrzewania wody użytkowej. „Dzięki takim rozwiązaniom rachunki za prąd można obniżyć o 60-70 procent” – mówi Jan Gajo, Prezes Przechlewskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych.

Umowę gwarantującą dofinansowanie tego projektu podpisał w Przechlewie Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. Pieniądze pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego. „Cenimy sobie bardzo te środowiska, które zdecydują się na to, aby przekonać mieszkańców gmin do tego, żeby budować odnawialne źródła energii” – mówił podczas pobytu w Przechlewie – Marszałek Mieczysław Struk. Wartość całego zadania netto to 4,5 mln zł. Jest duża szansa, że wszystkie instalacje zostaną zbudowane i uruchomione jeszcze w tym roku.

Dla Gminy Przechlewo to nie pierwszy taki projekt. Kilka lat temu w podobnym programie zbudowano 107 instalacji solarnych.

fot. serwissamorzadowy.eu